Show Results

 2013 Mid – Atlantic Equitation Festival 

RESULTS

 

LAURA PICKETT MEMORIAL YOUNG

RIDERS MEDAL FINALS

Class 2 – 27 entries

 1.   Kristen Mohr

2.   Hannah Showell

3.   Ariana Morales

4.   Taegan Long

5.   Devan Graham

6.   Mary Elizabeth Cordia

7.   Alison Randall

8.   Cary Hundley

9.   Hannah Engelman

10. Brianna Sims

 

GARY ZOOK MEMORIAL ADULT MEDAL FINALS

Class 1 – 13 entries

 1.   Emily Throop

2.   Laura Regan

3.   Paige Messick

4.   Ashley Tice

5.   Omar Del Valle

6.   Nora Van Veen

7.   Lena Andrews

8.   Julia Martinez

9.   Christina Skinner

10. Carly A. Ziegler

 

ROSS REISNER MEMORIAL

PRE-CHILDREN’S/ADULT MEDAL FINALS

Class 3 -20 entries 

1.   Virginia Langloss

2.   Bernadette Coyle

3.   Shelby Haryslak

4.   Ashely Schoen

5.   Kara Hagler

6.   Stephanie Gombas

7.   Gabi Morris

8.   Emma Gargiulo

9.   Hayden E. Wilkes

10. Ashely Gaines

 

MID – ATLANTIC EQUITATION FESTIVAL FLAT

MEDAL FINALS

Class 19 – 9 entries

 

1.   Ashley Foster

2.   Kristen Mohr

3.   Brianna Sims

4.   Laura Regan

5.   Lena Andrews

6.   Ashley Tice

7.   Hannah Engelman

8.   Ariana Morales

9.   Audrey Lehneis

  

MID – ATLANTIC EQUITATION FESTIVAL

HIGH SCORE AWARDS

 

DONNA VALE MEMORIAL SPORTSMANSHIP AWARD – Savannah Ward

TIP JOCKEY CLUB AWARD – Man of Steel owned by Mali Selman

OWNER HIGH SCORE THOROUGHBRED– Muddy Waters / Laura Regan rider

MOVIN’ ON UP AWARD – Ashley Gaines

SCHOLARSHIP AWARD – Alison Randall

HIGHEST SCORE – Kristen Mohr

LEADING TRAINER – Patty N. Foster

TEAM AWARD– Rolling Acres Farm

Ashley Foster/Brianna Sims/Hannah Showell

HIGH SCORE COLLEGIATE/IEA RIDER – Shelby Haryslak

HIGH SCORE BARN – Rolling Acres Farm

BEST EQUITATION HORSE – Marvel shown by Kristen Mohr

 

WASHINGTON INTERNATIONAL HORSE SHOW

JUMPER PHASE

Class 22 – 7 entries

 1. Taegan Long

2. Devan Graham

3. Hanna Powers

4. Lauren Fraser

5. Rhys Drewyer

6. Cary Hundley

 

 ASPCA MACLAY

Class 21 – 9 entries

 

1. Hannah Showell

2. Brianna Sims

3. Lauren Fraser

4. Mary Elizabeth Cordia

5. Rhys Drewyer

6. Taegan Long

7. Cary Hundley

8. Devan Graham

 

PESSOA / US MEDAL

Class 20 – 10 entries

 

1. Hannah Showell

2. Brianna Sims

3. Lauren Fraser

4. Rhys Drewyer

5. Cary Hundley

6. Mary Elizabeth Cordia

7. Alison Randall

8. Taegan Long

 

MID – ATLANTIC EQUITATION FESTIVAL

15 AND UNDER DIVISION

 

CHAMPION – Ariana Morales

RESERVE – Katherine Driscoll

 

Class 7 – Under 15 Equitation Over Fences – 2’9”

                12 entries

1. Ashley Gaines

2. Katherine Driscoll

3. Ariana Morales

4. Kara Hagler

5. Audrey Lehneis

6. Bernadette Coyle

7. Mali Selman

8. Madison Marano

 

Class 8 – Under 15 Equitation Over Fences – 3’

                8 entries

 

1. Ariana Morales

2. Katherine Driscoll

3. Hannah Engelman

4. Clair Newton

5. Katherine McCoy

6. Mali Selman

 

Class 9 – Under 15 Equitation on the Flat

                9 entries

 

1. Ariana Morales

2. Hannah Engelman

3. Audrey Lehneis

4. Katherine Driscoll

5. Mali Selman

6. Courtney Sloan

7. Katherine McCoy

 

MID – ATLANTIC EQUITATION FESTIVAL

15 – 17  DIVISION

CHAMPION – Ashley Foster

RESERVE – Kristen Mohr

 

Class 10 – 15 – 17 Equitation Over Fences – 2’9” /17 entries

 

1. Kristen Mohr

2. Hannah Showell

3. Lauren Fraser

4. Carilynn Peyton

5. Alyssa Rhee

6. Devan Graham

7. Ashley Foster

8. Brianna Sims

 

Class 11 – 15 – 17 Equitation Over Fences – 3’ / 16 entries

 

1. Ashley Foster

2. Brianna Sims

3. Rhys Drewyer

4. Lauren Fraser

5. Devan Graham

6. Kristen Mohr

7. Margaret Fain

8. Alyssa Rhee

 

Class 12 – 15 – 17 Equitation on the Flat / 18 entries

 

1. Ashley Foster

2. Kristen Mohr

3. Brianna Sims

4. Alyson Gurney

5. Hannah Showell

6. Danielle M. Walawender

7. Alyssa Rhee

8. Devan Graham

 

MID – ATLANTIC EQUITATION FESTIVAL

18 AND OVER DIVISION

 

CHAMPION – Ashley Tice

RESERVE – Lena Andrews

 

Class 13 – Over 18 Equitation Over Fences – 2’9” / 16 entries

 

1. Ashley Tice

2. Paige Messick

3. Emily Throop

4. Laura Scharfenberg

5. Ellen Kelly

6. Carly A. Ziegler

7. Laura Regan

8. Ericka Caslin

 

      Class 14 – Over 18 Equitation Over Fences – 3’ / 14 entries

 1. Lena Andrews

2. Ashley Tice

3. Ericka Caslin

4. Carly A. Ziegler

5. Paige Messick

6. Laura Regan

7. Omar Del Valle

8. Julia Martinez

 

          Class 15 – Over 18 Equitation on the Flat / 13 entries

 

1. Lena Andrews

2. Ashley Tice

3. Laura Regan

4. Emily Throop

5. Christina Skinner

6. Carly A. Ziegler

7. Laura Scharfenberg

8. Ellen Kelly

 

MID – ATLANTIC EQUITATION FESTIVAL

2’6” PRE-CHILDREN’S/ADULT DIVISION

 

CHAMPION – Kathryn Kranking

RESERVE – Gabi Morris

 

Class 4 – 2’6” Pre-Children’s/Adult Over Fences / 24 entries

 

1. Shelby Haryslak

2. Kathryn Kranking

3. Emma Gargiulo

4. Kara Hagler

5. Virginia Langloss

6. Mary Oliver Thomas

7. Natalie Tezsla

8. Tulasi Landes

 

Class 5 – 2’6” Pre-Children’s/Adult Over Fences / 23 entries

 

1. Kathryn Kranking

2. Bernadette Coyle

3. Emma Gargiulo

4. Kara Hagler

5. Gabi Morris

6. Erica Rozek

7. Savannah Ward

8. Shelby Haryslak

 

          Class 6 – 2’6” Pre-Children’s/Adult on the Flat / 23 entries

 

1. Gabi Morris

2. Kathryn Kranking

3. Elizabeth Suder

4. Kara Hagler

5. Hayden E. Wilkes

6. Stephanie Gombas

7. Savannah Ward

8. Emma Gargiulo